Důležitou funkcí obvodové stěny je, vedle základních funkcí bezpečnosti a statiky, také ochrana proti vnějším klimatickým podmínkám. Nezávisle na tom, zda je léto nebo zima, zateplení fasády vám přináší komfort domova. Navrhneme Vám a odborně provedeme realizaci systémového zateplení fasády, kterým zásadně snížíte tepelné ztráty. U některých objektů až o více než 50%. Dobře zateplená fasáda Vašeho domu také zamezí pronikání hluku z rušného prostředí.
Prohlédněte si naše realizace zateplených fasád
Výhody zateplení
- zvyšuje tepelnou ochranu budovy, a tím snižuje spotřebu energie na vytápění
- zlepšuje tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru
- snižuje možnost vzniku plísní na vnitřním povrchu obvodových stěn,
- přispívá k ochraně proti vnějšímu hluku
- má pozitivní vliv na zdraví lidí, omezuje respirační onemocnění
- snižuje teplotní dilatace stavebních konstrukcí a zamezuje degradaci stavebních konstrukcí vlivem povětrnosti, a tím prodlužuje jejich životnost
- díky velmi nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat úspornější otopné systémy, tedy i alternativní zdroje energie
- zlepšuje estetický vzhled budovy a zvyšuje její hodnotu,
- snižuje emise skleníkových plynů z budov, a tím chrání životní prostředí
- investice do zateplení je výhodná, její návratnost se díky rostoucím cenám energií stále zkracuje
díky velmi nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat úspornější otopné systémy, tedy i alternativní zdroje energie
Zateplení fasády polystyrenem - kontaktní
Pěnový nebo také extrudovaný polystyren je jeden z nejrozšířenějších tepelně izolačních materiálů. Základní surovinou pro jeho výrobu je zpěňovatelný polystyren, ten vzniká suspenzní polymerací styrenu. 98 % jeho obsahu tvoří vzduch, což činí materiál lehkým, ale zároveň pevným. Používáme ho pro zateplení jak bytových, tak i rodinných domů, jako tepelnou izolaci pro fasády, podlahy a ploché střechy. Je zdravotně nezávadný a dá se jednoduše recyklovat.
Zateplení stěny kontaktním způsobem patří mezi tradiční způsoby zaizolování stěn. Jde provádět výborně u novostaveb i rekonstrukcí a pro svoji jednoduchost je také způsobem nejoblíbenějším. Pevné izolační desky se lepí na obvodovou stěnu, mechanicky se kotví a dále pak omítají tenkovrstvou probarvenou omítkou. Dle třídy energetické náročnosti budovy se používají tloušťky izolace od 120mm (pro standardní domy) až po 300mm (pro nízkoenergetické a pasivní domy). Kontaktní izolace se používá nejčastěji u zděných budov, dá se ale také úspěšně aplikovat u moderních dřevostaveb.
Zateplení kontaktní fasády minerální vatou
Zateplení stěny kontaktním způsobem patří mezi tradiční způsoby zaizolování stěn. Jde provádět výborně u novostaveb i rekonstrukcí a pro svoji jednoduchost je také způsobem nejoblíbenějším. Pevné izolační desky se lepí na obvodovou stěnu, mechanicky se kotví a dále pak omítají tenkovrstvou probarvenou omítkou. Kontaktní izolace se používá nejčastěji u zděných budov, dá se ale také úspěšně aplikovat u moderních dřevostaveb.
Výhody a nevýhody zateplení minerální vatou
Zateplení vatou snižuje náklady za vytápění až o 60 %.
Skvěle redukuje hluk zvenčí.
Vata je nehořlavá a dokáže ochránit konstrukci před žárem a ohněm.
Jedná se o přírodní způsob zateplování šetrný k životnímu prostředí.
Vata je neorganického původu a díky tomu ji nenapadají plísně, houby nebo bakterie.
S minerální vatou můžete vyplnit i konstrukce atypických tvarů
Oproti polystyrenu má minerální vata vyšší pořizovací cenu.
Zateplení fasády s vatou je tedy zpravidla o 30 % dražší než při použití polystyrenu.
Vata je těžší než polystyren a většinou obnáší náročnější montáž.
Zateplení provětrané fasády
Větrané fasády patří spíše do oblasti moderní architektury, nicméně jejich použití se kromě administrativních staveb stále více uplatňuje i v oblasti bytové výstavby a rekonstrukcích. Rychlost výstavby je dána využitím suchých procesů a jednoduché montáže. Minerální izolace se připevňují bez lepení jen mechanicky a díky tomu lze tyto konstrukce provádět i v zimním období. Technologicky je použití větrané fasády v řadě ohledů vhodnější než klasické systémy.
Zateplení stěn dřevostaveb
Dřevostavby hrají od nepaměti důležitou roli v oblasti bydlení a stavebnictví. Variabilita možností jak dřevostavby zateplit je velmi široká a vždy záleží na konkrétním konstrukčním řešení. Nejčastěji se však zateplení provádí vložením tepelné izolace do připravených roštů obvodové stěny, která se následně z obou stran zaklopí pomocí desek, nejčastěji na bázi dřeva či dřevovláknitých materiálů.